Guniak czerwczyk jest teraz wszędzie. Czy ten owad nam zagraża?

Guniak czerwczyk to owad, który w ostatnim czasie jest szczególnie aktywny. Ma niemałe rozmiary i wydaje głośny, bzyczący dźwięk. Czy jest on w jakiś sposób szkodliwy?
Guniak czerwczyk jest teraz wszędzie. Czy ten owad nam zagraża? fot. Shutterstock

Guniak czerwczyk jest wszędzie

Coraz częściej możemy teraz zauważyć w przestrzeni dość specyficznego owada. Osiąga niemałe rozmiary, lata, a przy tym jest dość nieuważny – nierzadko zdarza się, że np. wpada nam we włosy. Nietrudno go przeoczyć, bo podczas lotu wydaje głośny, brzęczący dźwięk. To guniak czerwczyk, gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny chrabąszczowatych. Niektórym może przypominać dobrze znanego chrabąszcza majowego, choć jest od niego mniejszy – mierzy do 18 mm długości. Ciało barwy miodowej lub brunatnej. Posiada owłosienie i charakterystyczne czułki. Jego aktywność przypada od połowy czerwca do końca lipca, choć czasami nawet do sierpnia. Najczęściej możemy zobaczyć go wieczorami, zwłaszcza w pobliżu drzew i krzewów.

Czy guniak czerwczyk jest szkodnikiem?

Guniak czerwczyk nie jest w stanie zrobić nam bezpośredniej krzywdy – nie gryzie, nie żywi się krwią. Jednak nie oznacza to, że jest zupełnie nieszkodliwy. W leśnictwie, rolnictwie i ogrodnictwie ma status szkodnika o lokalnym znaczeniu gospodarczym. Jego larwy mogą podgryzać rośliny, szczególnie buraki cukrowe i len. Warto jednak wiedzieć, że z biegiem lat obserwuje się spadek liczebności guniaków czerwczyków. Wciąż jednak jest to najbardziej pospolity gatunek rodzaju Amphimallon.

Czytaj dalej: